Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. III
Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. III
Sierpień 25, 2018
Leczenie kanałowe bez bólu
Wrzesień 19, 2018
Pokaż wszystkie

Jak przebiega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe to zabieg powodujący dużo pacjentów o dreszcze. Nie jest ono jednakże tak przerażające jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze dentystyka cały czas się poprawia a aktualnie większość konsultacji u stomatologa nawet, jeżeli mamy duży kłopot dokonuje się bezboleśnie. Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne jest niezbędne wówczas kiedy doszło do trwałego uszkodzenia miazgi zęba. Miazga zęba nazywana popularnie nerwem mogła zostać w ten sposób zniszczona na skutek dużego uszczerbku próchnicowego lub urazu mechanicznego np. fizycznego.

Kiedy zmiany chorobowe są nieusuwalne dentysta po to żeby zachować ząb wykorzystuje leczenie kanałowe. Początkowym krokiem tego leczenia jest zrobienie zdjęcia RTG, żeby sprawdzić co tak faktycznie dzieję się z zębem. Na bazie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym. Później dentysta rozwierci ząb i zdezynfekuje kanały. Czyszczenie kanałów polega na wyeliminowaniu z nich bakterii i martwych lub zanikających tkanek miazgi. Cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu. Prawidłowo, kiedy stomatolog przeprowadzający leczenie kanałowe używa mikroskopu wówczas precyzyjnie widzi długość kanałów korzeniowych. Długość kanałów przed napełnieniem ich szczelnie dentysta może zmierzyć również endometrem. Najpopularniejszym wypełnieniem kanałów zębowych wykorzystywanym poprzez stomatologów jest gutaperka. Powszechnie podczas leczenia wykorzystuje się koferdam, żeby oddzielić pole zabiegowe.

Nie czekaj z wizytą u dentysty, jeżeli ząb:

  • zmienia kolor na ciemniejszy, odmienny aniżeli inne, zdrowe zęby,
  • jest podatny na nagryzanie, zmiany temperatury, dotyk,
  • jest pęknięty bądź złamany,
  • na dziąśle koło zęba pojawia się bąbelek, z jakiego sączy się ropa.

Jeżeli decyzję o leczeniu kanałowym odłożysz zbyt długo w czasie może się okazać, iż ząb jest teraz nie do ocalenia i niezbędna jest ekstrakcja.