Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. I
Sierpień 5, 2018
Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. III
Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. III
Sierpień 25, 2018
Pokaż wszystkie

Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. II

Leczenie zęba metodą półpośrednią cz. II

Następna faza leczenia to cementowanie uzupełnienia, które odbywa się podobnie jak klasyczna odbudowa kompozytowa, metodą pośrednią.

Za pomocą mikropiaskarki abrazyjnej z tlenkiem glinu o wielkości ziaren 50 μm , piaskuje się część wewnętrzną, w celu nałożenia na powierzchnię materiału kompozytowego 37 % kwasu ortofosforowego na czas około 30 sekund. Później należy spłukać preparat i osuszyć miejsce.

Przy użyciu koferdamu, zabezpiecza się zęba od pozostałej powierzchni jamy ustnej oraz usuwa resztki żelu glicerynowego. Ubytek i szkliwo również podlega wypiaskowaniu tlenkiem glinu.

Na przygotowaną powierzchnie w celu sprawdzenia szczelności i kontroli toru nakładania, przymierza się wykonaną odbudowę.

Aby sporządzić specjalny samoutwardzalny preparat wiążący, miesza się odpowiednie składniki i aplikuje do wewnętrznej części odbudowy. Jest to alternatywne rozwiązanie, w innych przypadkach można użyć silanu oraz dodatkowego primera, jednak ten sposób pozwala najsprawniej wykonać procedurę beż ograniczania powierzchni na którą ma być użyty preparat. Kolejną zaletą jest brak konieczności naświetlania, ponieważ wystarczy osuszyć miejsce odbudowy za pomocą strumienia powietrza.

Po przygotowaniu kompozytu, w celu zapewnienia odpowiedniego wypełnienia, materiał wprowadza się w wewnętrzną warstwę ubytku, ale także na powierzchnię odbudowy. Następnie należy docisnąć całość do zęba aby preparat wpłynął w odpowiednie miejsce i uszczelnił uzupełnienie oraz usunąć powstały nadmiar. Na koniec spolaryzowaną odbudowę naświetla się lampą polimeryzacyjną przez 1 minutę z obu stron.